Timeline Express 1.0.3 - en to pl_PL translation catalogue (147 entries)

en: Announcement Info.
pl_PL: Informacja o wpisie.

en: Announcement Color
pl_PL: Kolor wpisu

en: select the color for this announcement.
pl_PL: Wybierz kolor dla tego wpisu

en: Font Awesome Unicode
pl_PL: Niesamowita czcionka Unicode

en: enter the font-awesome class name in the box above. This is used for the icon associated with the announcement. <a href="http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/cheatsheet/" target="_blank">cheat sheet</a> Example : "fa-times-circle"
pl_PL: digite o nome da classe font-impressionante no quadro acima. Isto é usado para o ícone associado com o Acontecimento. <a href="http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/cheatsheet/" target="_blank"> folha de dicas </a> Exemplo: "fa-times-circle"

en: Announcement Date
pl_PL: Data wpisu

en: enter the date of the announcement. the announcements will appear in chronological order according to this date.
pl_PL: Podaj datę wpisu, pojawią się one w porządku chronologicznym, zgodnie z tą datą.

en: Announcement Image
pl_PL: Zdjęcie dla wpisu

en: select a banner image for this announcement (optional). (recommended 650px wide or larger)
pl_PL: wybierz zdjęcie banneru dla niniejszego wpisu (opcjonalnie). (zalecane 650px szerokości lub większe)

en: About
pl_PL: O programie

en: Enter Announcement Title
pl_PL: Podaj tytuł wpisu

[ctx: column name]
en: Announcement Name
pl_PL: Nazwa wpisu

[ctx: column name]
en: Color
pl_PL: Kolor

[ctx: column name]
en: Icon
pl_PL: Ikona

[ctx: column name]
en: Announcement Date
pl_PL: Data wpisu

[ctx: column name]
en: Image
pl_PL: Zdjęcie

[ctx: column name]
en: Announcment Past?
pl_PL: Stare wpisy?

en: Back
pl_PL: Wstecz

[ctx: word count: words or characters?]
note: translators: If your word count is based on single characters (East Asian characters), enter 'characters'. Otherwise, enter 'words'. Do not translate into your own language.
en: words
pl_PL: słowa

en: Timeline Express Settings
pl_PL: Ustawienia Timeline Express

en: Timline Express
pl_PL: Timeline Express

en: Timeline Express Welcome
pl_PL: Witam w Timeline Express

en: Help!
pl_PL: Pomoc!

en: Review
pl_PL: Przegląd

en: Donate
pl_PL: Wspómóż mnie

en: this plugin was made with
pl_PL: Ta wtyczka powstała z

en: by
pl_PL: przez

en: Test Text
pl_PL: Test Tekst

en: field description (optional)
pl_PL: opis pola (opcjonalnie)

en: Test Text Small
pl_PL: Test małego tekstu

en: Test Text Medium
pl_PL: Test średniego tekstu

en: Website URL
pl_PL: Link do strony

en: Test Text Email
pl_PL: Test Email

en: Test Time
pl_PL: Test Czasu

en: Time zone
pl_PL: Strefa czasowa

en: Test Date/Time Picker Combo (UNIX timestamp)
pl_PL: Teste Date / Time Picker Combo (UNIX timestamp)

en: Test Money
pl_PL: Test pieniędzy

en: Test Color Picker
pl_PL: Test wyboru koloru

en: Test Text Area Small
pl_PL: Test małego obszaru tekstu

en: Test Text Area for Code
pl_PL: Test obszaru tekstu zawierającego kod

en: Test Title Weeeee
pl_PL: Test tytułu Weeeee

en: This is a title description
pl_PL: Tytył opisu

en: Test Select
pl_PL: Wybierz test

en: Option One
pl_PL: Opcja 1

en: Option Two
pl_PL: Opcja 2

en: Option Three
pl_PL: Opcja 3

en: Test Radio
pl_PL: Testar Radio

en: Test Taxonomy Radio
pl_PL: Testar Taxonomia do Radio

en: Test Taxonomy Select
pl_PL: Test wyboru taksonomi

en: Test Taxonomy Multi Checkbox
pl_PL: Testar Taxonomia Multi Checkbox

en: Test Multi Checkbox
pl_PL: Testar Multi Checkbox

en: Check One
pl_PL: Sprawdz 1

en: Check Two
pl_PL: Sprawdz 2

en: Check Three
pl_PL: Sprawdz 3

en: Test wysiwyg
pl_PL: Test edytora wysiwyg

en: Test Image
pl_PL: Test Zdjęcia

en: Upload an image or enter a URL.
pl_PL: Dodaj zdjęcie lub wprowadź adres URL.

en: Multiple Files
pl_PL: Wiele plików

en: Upload or add multiple images/attachments.
pl_PL: Dodaj zdjęcia / załączniki.

en: Enter a youtube, twitter, or instagram URL. Supports services listed at <a href="http://codex.wordpress.org/Embeds">http://codex.wordpress.org/Embeds</a>.
pl_PL: Podaj URL youtube, twitter lub instagram. Przykład <a href="http://codex.wordpress.org/Embeds">http://codex.wordpress.org/Embeds</a>.

en: About Page Metabox
pl_PL: Info o stronie Metabox

en: User Profile Metabox
pl_PL: profil użytkownika Metabox

en: Extra Info
pl_PL: Dodatkowe Info

en: User Field
pl_PL: Pole użytkownika

en: Please Try Again
pl_PL: Spróbuj ponownie

en: Remove Embed
pl_PL: Usuń Wstaw

en: No oEmbed Results Found for %s. View more info at
pl_PL: Brak oEmbed znaleziono wyników dla% s. Zobacz więcej informacji na

en: Add Row
pl_PL: Dodaj wiersz

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Add or Upload File
pl_PL: Dodaj lub załaduj Plik

en: Remove Image
pl_PL: Usuń zdjęcie

en: File:
pl_PL: Plik:

en: Download
pl_PL: Pobierz

en: Clear
pl_PL: Czyść

en: Default
pl_PL: Domyślne

en: Select Color
pl_PL: Zaznacz Kolor

en: Current Color
pl_PL: Aktualny kolor

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: The options were saved successfully!
pl_PL: Opcje zostały zapisane!

en: The options could not be saved (or you did not change them).
pl_PL: Opcje nie można zapisać (lub ich zmodyfikować).

en: Are you sure you want to revert 'Timeline Express' settings? This cannot be undone.
pl_PL: Czy na pewno chcesz przywrócić ustawienia "Timeline Express '? Nieodwracalnie

en: Timeline Express settings have successfully been reset
pl_PL: Ustawienia Timeline został wyzerowane poprawnie.

en: Please Consider
pl_PL: Proszę zwróć uwagę

en: Making a Donation
pl_PL: Wspomóż finansowo

en: Need Help?
pl_PL: Potrzebujesz pomocy?

en: Get Support Now!
pl_PL: Uzyskaj wsparcie

en: Loving the plugin?
pl_PL: Kochasz tą wtyczkę?

en: Leave us a nice review
pl_PL: Wystaw opinię

en: Timeline Title
pl_PL: Timeline Tytuł

en: Left
pl_PL: do lewej

en: Center
pl_PL: do środka

en: Right
pl_PL: do prawej

en: Enter the title for the time line // Select the alignment // Select the font size
pl_PL: Wprowadź tytuł dla linii czasu // Wybierz ustawienie // wybierz rozmiar czcionki

en: Time Frame
pl_PL: Rama czasowa

en: Future Events
pl_PL: Przyszłe wydarzenia

en: All Events (past+future)
pl_PL: Wszystkie wydarzenia( przeszłe+przyszłe)

en: Past Events
pl_PL: Wydarzenia przeszłe

en: Select the time frame to query events from.
pl_PL: Wybierz przedział czasu do kwerendy wydarzenia z.

en: Display Order
pl_PL: Kolejność wyświetlania

en: Ascending
pl_PL: Rosnąco

en: Descending
pl_PL: Malejąco

en: Select the order you would like the announcements to display. Ascending : Chronological order by announcement date. Descending : Reverse chronological order by announcement date.
pl_PL: Wybierz kolejność wpisów. Rosnąco: Kolejność według daty wpisu. Malejącym: odwrotny porządkek chronologiczny - według daty wpisu.

en: Announcement Exceprt Length
pl_PL: Fragment wpisu

en: set the length of the excerpt for each announcement. ( min=25;max=200 eg: 50 = 50 characters )
pl_PL: Ustaw długość na każdym wpisie. (Min = 25; max = 200 np: 50 = 50 znaków)

en: Date Visibility
pl_PL: Widoczność daty

en: Visible
pl_PL: Widoczny

en: Hidden
pl_PL: Ukryty

en: toggle the visibility of the date next to the icon.
pl_PL: przełączyć widoczność dnia następnego ikoną.

en: Read More Visibility
pl_PL: Czytaj więcej widoczność

en: toggle the visibility of the read more button. hide to prevent users from viewing the full announcement.
pl_PL: Przełącz widoczność czytaj więcej. Ukryj, aby uniemożliwić użytkownikom przeglądanie pełnej zawartości.

en: Default Icon
pl_PL: Domyślne ikony

en: Enter the font-awesome class name that you would like to use a default icon for new events. ie: fa-clock-alt
pl_PL: Wprowadź czcionkę - nazwa klasy, którą chcesz użyć domyślnie, ikona dla nowych wydarzeń. tj: fa-clock-alt

en: Default Announcement Color
pl_PL: Kolor domyślny dla wpisu

en: Select the default color for all new events. Note : this setting can be overwritten
pl_PL: Wybierz domyślny kolor dla wszystkich nowych wydarzeń. Uwaga: to ustawienie może być zastąpione

en: Announcement Container Background
pl_PL: Kolor tła dla wpisu

en: Select the background color of the announcement container.
pl_PL: Wybierz kolor tła dla wpisu

en: Announcement Shadow Color
pl_PL: Kolor cienia dla wpisu

en: Select the shadow color for the announcement container.
pl_PL: Wybierz kolor cienia dla wpisu

en: Background Line Color
pl_PL: Kolor linii tła

en: Select the color of the line in the background of the timeline.
pl_PL: Wybierz kolor linii w tle osi czasu.

en: No Events Message
pl_PL: Brak wiadomości  dla wydarzenia

en: This is the message that will display when no announcements are found.
pl_PL: To jest informacja, która będzie wyświetlana, gdy nie znaleziono wpisu.

en: Delete Announcements On Uninstall?
pl_PL: Usunąć wszystkie wpisy podczas odinstalowywania?

en: select this to delete all announcement posts from the data base on plugin uninstallation. this can not be undone, once they are deleted they are gone forever. If you want to keep them, export your announcements before uninstalling.
pl_PL: Wybierz opcję, aby usunąć wszystkie wpisy z bazy danych. Nie ma możliwości odwórcenia procesu, gdyż są one usuwane są nieodwracalnie. Jeśli chcesz je zachować, eksportuj je przed deinstalacją.

en: Save Settings
pl_PL: Zapisz ustawienia

en: Reset Plugin Settings
pl_PL: Zresetuj ustawienia pluginu

en: Welcome to Timeline Express
pl_PL: Witam w Timeline Express

en: Thanks for installing Timeline Express. We know you're going to find this free plugin super helpful and easy to use! To get started, hover over 'Timeline Express', in the admin menu, and click
pl_PL: Dziękujemy za zainstalowanie Timeline Express. Wiemy, że szukałeś darmowej wtyczki, łatwej w użyciu oraz dobrego wsparcia! Aby rozpocząć, kliknij  nad "Timeline Express," w menu administratora.

en: 'New Announcement'
pl_PL: Nowy wpis

en:  to start adding announcements your timeline!
pl_PL: Aby zacząć dodaj wpis w osi czasu!

en: or head over to the
pl_PL: lub udać się do

en: Settings Page
pl_PL: Ustawienia strony

en: to customize and style your form
pl_PL: dostosuj i stylizuj formularz

en: Create a Beautiful Timeline In Minutes
pl_PL: Stwórz piękną oś czasu w sekundę

en: Create a vertical and responsive, CSS3 animated timeline fast...without ever writing a single line of code.
pl_PL: Stwórz  pionowy animowany CSS3 w kilka sekund bez konieczności pisania linii kodu.

en: Font Awesome Included
pl_PL: Niesamowita czcionka zawarta

en: Hundreds of icons to choose from to make your announcements really stand out!
pl_PL: Setki ikon do wyboru , aby twoje wpisy wyróżniały się!

en: Intuitive Custom Post Creation Screen
pl_PL: Intuicyjny kreator postów.

en: Manange Announcements Easily
pl_PL: Zarządzaj wpisami łatwo

en: Stylize The Timeline
pl_PL: Styl na osi czasu

en: Timeline Express // Sample Timeline
pl_PL: Timeline Express // Timeline Demo

en: this free plugin was made with
pl_PL: Darmową wtyczkę wykonano wraz

en: Please consider making a
pl_PL: Proszę rozważ to

en: donation
pl_PL: wsparcie finansowe

en: if you need support in any way.
pl_PL: jeżęli potrzebujesz pomocy w każdej formie.

en: Keep Up With Me Elsewhere
pl_PL: Trzmaj się

note: Description of the plugin/theme
en: Create a beautiful vertical, CSS3 animated and responsive timeline in minutes flat without writing code.
pl_PL: Stwórz piękny pionowy animowany CSS3 w kilka sekund bez konieczności pisania kodu.
