Timeline Express 1.0.3 - en to pt translation catalogue (153 entries)

en: Announcement Info.
pt: Informações do Acontecimento.

en: Announcement Color
pt: Cor do Acontecimento.

en: select the color for this announcement.
pt: Selecione a cor de seu Acontecimento.

en: Font Awesome Unicode
pt: Fonte Unicode

en: enter the font-awesome class name in the box above. This is used for the icon associated with the announcement. <a href="http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/cheatsheet/" target="_blank">cheat sheet</a> Example : "fa-times-circle"
pt: digite o nome da classe font-impressionante no quadro acima. Isto é usado para o ícone associado com o Acontecimento. <a href="http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/cheatsheet/" target="_blank"> folha de dicas </a> Exemplo: "fa-times-circle"

en: Announcement Date
pt: Data do Acontecimento

en: enter the date of the announcement. the announcements will appear in chronological order according to this date.
pt: digite a data do Acontecimento. os Acontecimentos aparecerão em ordem cronológica de acordo com esta data.

en: Announcement Image
pt: Imagem do Acontecimento

en: select a banner image for this announcement (optional). (recommended 650px wide or larger)
pt: selecionar um banner para este Acontecimento (opcional). (recomendado 650px de largura ou maior)

en: About
pt: Sobre

en: Enter Announcement Title
pt: Digite o Título do Acontecimento

[ctx: column name]
en: Announcement Name
pt: Nome do Acontecimento

[ctx: column name]
en: Color
pt: Cor

[ctx: column name]
en: Icon
pt: Ícone

[ctx: column name]
en: Announcement Date
pt: Data do Acontecimento

[ctx: column name]
en: Image
pt: Imagem

[ctx: column name]
en: Announcment Past?
pt: Acontecimento passado?

en: Back
pt: Voltar

[ctx: word count: words or characters?]
note: translators: If your word count is based on single characters (East Asian characters), enter 'characters'. Otherwise, enter 'words'. Do not translate into your own language.
en: words
pt: Palavras

en: Timeline Express Settings
pt: Configurações do Timeline Express

en: Timline Express
pt: Timeline Express

en: Timeline Express Welcome
pt: Boas-vindas do Timeline Express

en: Help!
pt: Ajuda!

en: Review
pt: Revisão

en: Donate
pt: Doar

en: this plugin was made with
pt: Esse plugin foi feito cpm

en: by
pt: por

en: Test Metabox
pt: Metabox Teste

en: Test Text
pt: Texto Teste

en: field description (optional)
pt: descrição do campo (opcional)

en: Test Text Small
pt: Texto Teste Pequeno

en: Test Text Medium
pt: Texto Teste Médio

en: Website URL
pt: URL do site

en: Test Text Email
pt: Texto Teste Email

en: Test Time
pt: Tempo Teste

en: Time zone
pt: Fuso Horário

en: Test Date Picker
pt: Selecionador de Data Teste

en: Test Date Picker (UNIX timestamp)
pt: Selecionador de Data Teste (UNIX timestamp)

en: Test Date/Time Picker Combo (UNIX timestamp)
pt: Teste Date / Time Picker Combo (UNIX timestamp)

en: Test Date/Time Picker/Time zone Combo (serialized DateTime object)
pt: Teste Date / Time Picker / Fuso Combo (serializado objeto DateTime)

en: Test Money
pt: Testar Moeda

en: Test Color Picker
pt: Testar Seletor de Cor

en: Test Text Area
pt: Textar Área de Texto

en: Test Text Area Small
pt: Testar Área de Texto Pequena

en: Test Text Area for Code
pt: Testar Área de Texto para Código

en: Test Title Weeeee
pt: Testar Título Weeee

en: This is a title description
pt: Essa é a descrição do título

en: Test Select
pt: Testar Seleção

en: Option One
pt: Opção 1

en: Option Two
pt: Opção 2

en: Option Three
pt: Opção 3

en: Test Radio inline
pt: Testar Radio inline

en: Test Radio
pt: Testar Radio

en: Test Taxonomy Radio
pt: Testar Taxonomia do Radio

en: Test Taxonomy Select
pt: Testar Taxonomia da Seleção

en: Test Taxonomy Multi Checkbox
pt: Testar Taxonomia Multi Checkbox

en: Test Checkbox
pt: Testar Checkbox

en: Test Multi Checkbox
pt: Testar Multi Checkbox

en: Check One
pt: Checar 1

en: Check Two
pt: Checar 2

en: Check Three
pt: Checar 3

en: Test wysiwyg
pt: Testar editor wysiwyg

en: Test Image
pt: Testar Imagem

en: Upload an image or enter a URL.
pt: Upload uma imagem ou digite a URL.

en: Multiple Files
pt: Múltiplos Arquivos

en: Upload or add multiple images/attachments.
pt: Upload ou adicione múltiplas imagens/anexos.

en: Enter a youtube, twitter, or instagram URL. Supports services listed at <a href="http://codex.wordpress.org/Embeds">http://codex.wordpress.org/Embeds</a>.
pt: Digite uma URL do youtube, twitter ou instagram. Serviços de suporte listados em <a href="http://codex.wordpress.org/Embeds">http://codex.wordpress.org/Embeds</a>.

en: About Page Metabox
pt: Sobre Page Metabox

en: User Profile Metabox
pt: Metabox do Perfil do Usuário

en: Extra Info
pt: Info Extra

en: User Field
pt: Campo Usuário

en: Please Try Again
pt: Por favor tente novamente

en: Remove Embed
pt: Remover Embed

en: No oEmbed Results Found for %s. View more info at
pt: Sem resultados oEmbed para %s. Mais informações em

en: Add Row
pt: Adicionar linha

en: Remove
pt: Remover

en: Add or Upload File
pt: Adicionar ou Subir Arquivo

en: Remove Image
pt: Remover Imagem

en: File:
pt: Arquivo:

en: Clear
pt: Limpar

en: Default
pt: Padrão

en: Select Color
pt: Selecione a Cor

en: Current Color
pt: Cor Atual

en: Save
pt: Salvar

en: The options were saved successfully!
pt: As opções foram salvas com sucesso!

en: The options could not be saved (or you did not change them).
pt: As opções não foram salvas (ou você não as mudou).

en: Are you sure you want to revert 'Timeline Express' settings? This cannot be undone.
pt: Está certo que quer reverter as configurações do 'Timeline Express'? Não pode ser desfeito.

en: Timeline Express settings have successfully been reset
pt: As configurações do Timeline Express foram resetadas

en: Please Consider
pt: Por favor, considere

en: Making a Donation
pt: Faça uma doação

en: Need Help?
pt: Precisa de Ajuda?

en: Get Support Now!
pt: Obtenha suporte já!

en: Loving the plugin?
pt: Gostou do plugin?

en: Leave us a nice review
pt: Nos dê uma boa avaliação

en: Timeline Title
pt: Título da Timeline

en: Left
pt: Esquerda

en: Center
pt: Centro

en: Right
pt: Direita

en: Enter the title for the time line // Select the alignment // Select the font size
pt: Digite o título para sua timeline // Selecione o alinhamento // Selecione o tamanho da fonte

en: Time Frame
pt: Período de Tempo

en: Future Events
pt: Eventos Acontecimentos

en: All Events (past+future)
pt: Todos os Acontecimento (passados e futuros)

en: Past Events
pt: Acontecimentos passados

en: Select the time frame to query events from.
pt: Selecione o período de tempo para consultar os Acontecimentos de.

en: Display Order
pt: Ordenação

en: Ascending
pt: Cresente

en: Descending
pt: Descendente

en: Select the order you would like the announcements to display. Ascending : Chronological order by announcement date. Descending : Reverse chronological order by announcement date.
pt: Selecione a ordem que você gostaria que os Acontecimentos sejam exibidos. Crescente: Ordem cronológica por data do Acontecimento. Descendente: Ordem cronológica reversa por data do Acontecimento.

en: Announcement Exceprt Length
pt: Tamanho do Resumo

en: set the length of the excerpt for each announcement. ( min=25;max=200 eg: 50 = 50 characters )
pt: Defina o tamanho do Resumo para cada Acontecimento. ( min=25;max=200 ex: 50 = 50 caracteres )

en: Date Visibility
pt: Visibilidade da Data

en: Visible
pt: Visível

en: Hidden
pt: Escondido

en: toggle the visibility of the date next to the icon.
pt: Altera a visibilidade da data próxima ao ícone.

en: Read More Visibility
pt: Visibilidade do Leia Mais

en: toggle the visibility of the read more button. hide to prevent users from viewing the full announcement.
pt: Altera a visibilidade do botão Leia Mais.  Esconda-o para evitar que os usuários vejam o Acontecimento completo.

en: Default Icon
pt: Ícone Padrão

en: Enter the font-awesome class name that you would like to use a default icon for new events. ie: fa-clock-alt
pt: Digite a classe de font-awesome que você quer usar como ícone padrão para novos Acontecimentos. ex: fa-clock-alt

en: Default Announcement Color
pt: Cor Padrão do Acontecimento

en: Select the default color for all new events. Note : this setting can be overwritten
pt: Selecione a cor padrão para todos os novos Acontecimentos. Nota : essa configuração pode ser alterada

en: Announcement Container Background
pt: Cor de fundo do container do Acontecimento

en: Select the background color of the announcement container.
pt: Selecione a cor de fundo do container do Acontecimento.

en: Announcement Shadow Color
pt: Cor da Sombra do Acontecimento

en: Select the shadow color for the announcement container.
pt: Selecione a cor da sombra para o container do Acontecimento.

en: Background Line Color
pt: Cor da Linha de Fundo

en: Select the color of the line in the background of the timeline.
pt: Selecione a cor da linha de fundo da Timeline.

en: No Events Message
pt: Sem Mensagem de Acontecimentos

en: This is the message that will display when no announcements are found.
pt: Essa mensagem aparecerá quando não existirem Acontecimentos.

en: Delete Announcements On Uninstall?
pt: Apagar Acontecimentos na Desinstalação?

en: select this to delete all announcement posts from the data base on plugin uninstallation. this can not be undone, once they are deleted they are gone forever. If you want to keep them, export your announcements before uninstalling.
pt: Selecione essa opção para apagar todos os Acontecimentos da base de dados na desinstalação do plugin. Essa ação não pode ser desfeita. Caso você queira guardá-las, exporte os Acontecimentos antes da desinstalação.

en: Save Settings
pt: Salvar Configurações

en: Reset Plugin Settings
pt: Resetar Configurações do Plugin

en: Welcome to Timeline Express
pt: Bem-vindo ao Timeline Express

en: Thanks for installing Timeline Express. We know you're going to find this free plugin super helpful and easy to use! To get started, hover over 'Timeline Express', in the admin menu, and click
pt: Obrigado por instalar o Timeline Express.

en: 'New Announcement'
pt: 1Novo Acontecimento'

en:  to start adding announcements your timeline!
pt: para iniciar a adicionar Acontecimentos a sua Timeline!

en: or head over to the
pt: ou dirigir-se ao

en: Settings Page
pt: Página de Configurações

en: to customize and style your form
pt: para customizar e alterar estilo do seu formulário

en: Create a Beautiful Timeline In Minutes
pt: Crie uma linda Timeline em minutos

en: Create a vertical and responsive, CSS3 animated timeline fast...without ever writing a single line of code.
pt: Crie rapidamente uma Timeline vertical, responsiva, com animações CSS3 sem escrever uma só linha de código.

en: Font Awesome Included
pt: Font Awesome Incluída

en: Hundreds of icons to choose from to make your announcements really stand out!
pt: Centenas de ícones para escolher.

en: Intuitive Custom Post Creation Screen
pt: Tela intuitiva para criação de Custom Post

en: Manange Announcements Easily
pt: Gerencie facilmente Acontecimentos

en: Stylize The Timeline
pt: Estilize a Timeline

en: Timeline Express // Sample Timeline
pt: Timeline Express // Timeline Demo

en: this free plugin was made with
pt: esse plugin gratuito foi feito com

en: Please consider making a
pt: Considere fazer uma

en: donation
pt: doação

en: if you need support in any way.
pt: se você precisar de apoio de qualquer forma.

en: Keep Up With Me Elsewhere
pt: fique comigo

note: Description of the plugin/theme
en: Create a beautiful vertical, CSS3 animated and responsive timeline in minutes flat without writing code.
pt: Crie rapidamente uma Timeline vertical, responsiva, com animações CSS3 sem escrever uma só linha de código.
