Timeline Express 1.0.9 - en to de_DE translation catalogue (146 entries)

en: Announcement Info.
de_DE: Titel der Ankündigungen

en: Announcement Color
de_DE: Farbe für Ankündigungen

en: select the color for this announcement.
de_DE: Farbe für diese Ankündigung

en: enter the font-awesome class name in the box above. This is used for the icon associated with the announcement. <a href="http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/cheatsheet/" target="_blank">cheat sheet</a> Example : "fa-times-circle"
de_DE: Font-Awesome Class Name. Dieser bestimmt den Icon der Ankündigung. <a href="http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/cheatsheet/" target="_blank">Vorschau</a> Default: "fa-times-circle"

en: Announcement Date
de_DE: Datum der Ankündigung

en: enter the date of the announcement. the announcements will appear in chronological order according to this date.
de_DE: Trage das Datum (Format: MM/DD/JJJJ) der Ankündigung ein. Die Ankündigungen erscheinen in chronologischer Reihenfolge dieser Datumseinträge.

en: Announcement Image
de_DE: Bild für diese Ankündigung

en: select a banner image for this announcement (optional). (recommended 650px wide or larger)
de_DE: Wähle ein Bild für diese Ankündigung (optional). (Empfohlene Breite: 650px oder mehr)

en: About
de_DE: Über Timeline Express

en: Enter Announcement Title
de_DE: Trage den Titel der Ankündigung ein

[ctx: column name]
en: Announcement Name
de_DE: Name de Ankündigung

[ctx: column name]
en: Color
de_DE: Farbe

[ctx: column name]
en: Announcement Date
de_DE: Datum der Ankündigung

[ctx: column name]
en: Image
de_DE: Bild

[ctx: column name]
en: Announcment Past?
de_DE: Ankündigung History?

en: Back
de_DE: Zurück

en: Timeline Express Settings
de_DE: Timeline Express - Einstellungen

en: Timeline Express Welcome
de_DE: Timeline Express - Willkommen

en: Help!
de_DE: Hilfe!

en: Review
de_DE: Beurteilung

en: Donate
de_DE: Spende

en: this plugin was made with
de_DE: dieses Plugin wurde ersttellt mit

en: by
de_DE: von

en: field description (optional)
de_DE: Feldbeschreibung (optional)

en: Test Text Small
de_DE: Teste die kleine Textgröße

en: Test Text Medium
de_DE: Teste die mittlere Textgröße

en: Test Text Email
de_DE: Teste die eMail Textgröße

en: Test Time
de_DE: Teste die Zeit

en: Time zone
de_DE: Zeitzone

en: Test Date Picker
de_DE: Teste die Datumsauswahl

en: Test Date Picker (UNIX timestamp)
de_DE: Teste die Datumsauswahl (UNIX Zeitstempel)

en: Test Date/Time Picker Combo (UNIX timestamp)
de_DE: Teste die Datums-/Zeitauswahl (UNIX Zeitstempel)

en: Test Date/Time Picker/Time zone Combo (serialized DateTime object)
de_DE: Teste die Datums-/Zeit-/Zeitzonen-Auswahl (serialisiertes Datum-/Zeit Objekt)

en: Test Money
de_DE: Teste die Währungseinstellung

en: Test Color Picker
de_DE: Testedie Farbauswal

en: Test Text Area
de_DE: Teste das Text-Eingabefeld

en: Test Text Area Small
de_DE: Teste das kleine Text-Eingabefeld

en: Test Text Area for Code
de_DE: Teste das Text-Eingabefeld für Code

en: Test Title Weeeee
de_DE: Teste den Titel Weeeee

en: This is a title description
de_DE: Das ist die Titelbeschreibung

en: Test Select
de_DE: Teste dasAuswahlfeld

en: Option One
de_DE: Option eins

en: Option Two
de_DE: Option zwei

en: Option Three
de_DE: Option drei

en: Test Radio inline
de_DE: Teste Radio-Button (inline)

en: Test Radio
de_DE: Teste den Radio-Button

en: Test Taxonomy Radio
de_DE: Teste den Taxonomy-Radio-Button

en: Test Taxonomy Select
de_DE: Teste das Taxonomy-Auswahlfeld

en: Test Taxonomy Multi Checkbox
de_DE: Teste die Taxonomy Multi-Checkbox-

en: Test Checkbox
de_DE: Teste die Checkbox

en: Test Multi Checkbox
de_DE: Teste die Multi-Checkbox

en: Check One
de_DE: Auswahl eins

en: Check Two
de_DE: Auswahl zwei

en: Check Three
de_DE: Auswahl drei

en: Test wysiwyg
de_DE: Teste Wysiwyg

en: Test Image
de_DE: Teste das Bild

en: Upload an image or enter a URL.
de_DE: Lade ein Bild hoch oder gib eine Bild-URL ein

en: Multiple Files
de_DE: Mehrere Dateien

en: Upload or add multiple images/attachments.
de_DE: Mehrere Bilder/Anhänge hochladen bzw. hinzufügen

en: Enter a youtube, twitter, or instagram URL. Supports services listed at <a href="http://codex.wordpress.org/Embeds">http://codex.wordpress.org/Embeds</a>.
de_DE: Trage eine YouTube-, Twitter- of Instagram-URL ein. Unterstützte Services sind unter <a href="http://codex.wordpress.org/Embeds">http://codex.wordpress.org/Embeds</a> zu finden.

en: About Page Metabox
de_DE: Über die Metabox-Seite

en: User Profile Metabox
de_DE: Benutzer-Profil Metabox

en: Extra Info
de_DE: Extra Information

en: User Field
de_DE: Benutzerfeld

en: Please Try Again
de_DE: Bitte nochmals versucen

en: Remove Embed
de_DE: Entferne Einbettung

en: No oEmbed Results Found for %s. View more info at
de_DE: Keine oEmbed Resultate gefunden für %s. Mehr Informationen unter

en: Add Row
de_DE: Zeile hinzufügen

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Add or Upload File
de_DE: Hinzufügen/Hochladen einer Datei

en: Remove Image
de_DE: Entferne Bild

en: File:
de_DE: Datei:

en: Clear
de_DE: Löschen

en: Default
de_DE: Standard

en: Select Color
de_DE: Wähle Farbe

en: Current Color
de_DE: Aktuelle Farbe

en: Save
de_DE: Speichern

en: The options were saved successfully!
de_DE: Die Einstellungen wurden gespeichert!

en: The options could not be saved (or you did not change them).
de_DE: Die Einstellungen wurden nicht gespeichert (oder es wurden keine Änderungen gemacht)

en: Are you sure you want to revert 'Timeline Express' settings? This cannot be undone.
de_DE: Sollen die 'Timeline Express' Einstellungen wirklich zurückgesetzt werden? Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: Timeline Express settings have successfully been reset
de_DE: Die Timeline Express Einstellungen wurden erfogreich zurückgesetzt

en: Please Consider
de_DE: Bitte beachten

en: Making a Donation
de_DE: Spenden

en: Need Help?
de_DE: Hilfe benötigt?

en: Get Support Now!
de_DE: Sofortige Unterstützung!

en: Loving the plugin?
de_DE: Magst du das Plugin?

en: Leave us a nice review
de_DE: Gib eine kurze Bewertung ab

en: Timeline Title
de_DE: Titel der Timeline

en: Left
de_DE: Links

en: Center
de_DE: Mitte

en: Right
de_DE: Rechts

en: Enter the title for the time line // Select the alignment // Select the font size
de_DE: Wähle den Timeline-Titel // Wähle die Ausrichtung // Wähle die Text-Größe.

en: Time Frame
de_DE: Zeitspanne

en: Future Events
de_DE: Zukünftige Ankündigungen

en: All Events (past+future)
de_DE: Alle Ankündigungen (vergangene + zukünftige)

en: Past Events
de_DE: Vergangene Ankündigungen

en: Select the time frame to query events from.
de_DE: Wähle die Zeitspanne für die Auswahl der Ankündigungen.

en: Display Order
de_DE: Anzeige-Sortierung

en: Ascending
de_DE: Aufsteigend

en: Descending
de_DE: Absteigend

en: Select the order you would like the announcements to display. Ascending : Chronological order by announcement date. Descending : Reverse chronological order by announcement date.
de_DE: Wähle die Reihenfolge in der die Ankündigungen angezeigt werden sollen. Aufsteigend: Chronologisch auf Basis des Ankündigung-Datum. Absteigend: Umgekehrt chronologisch auf Basis des Ankündigung-Datum.

en: Announcement Exceprt Length
de_DE: Länge der Ankündigung-Kurzform

en: set the length of the excerpt for each announcement. ( min=25;max=200 eg: 50 = 50 characters )
de_DE: Trage die Länge für jede Ankündigung-Kurzform ein (min=25 ; max=200 zB.: 50 = 50 Zeichen).

en: Date Visibility
de_DE: Datum sichtbar

en: Visible
de_DE: Sichtbar

en: Hidden
de_DE: Verborgen

en: toggle the visibility of the date next to the icon.
de_DE: Sichtbarkeit des Datum neben dem Icon umschalten.

en: Read More Visibility
de_DE: Mehr zur Sichtbarkeit

en: toggle the visibility of the read more button. hide to prevent users from viewing the full announcement.
de_DE: Sichtbarkeit des 'Mehr...'-Button. Ausschalten um die Seite mit dem vollständigen Text der Ankündigung zu verbergen.

en: Default Icon
de_DE: Standard Icon

en: Enter the font-awesome class name that you would like to use a default icon for new events. ie: fa-clock-alt
de_DE: Font-Awasome Class-Name der als Default-Icon für neue Ankündigungen genutzt werden soll, zB.: fa-clock-alt

en: Default Announcement Color
de_DE: Standard Farbe neuer Ankündigungen

en: Select the default color for all new events. Note : this setting can be overwritten
de_DE: Standard-Farbe für alle neuen Ankündigungen. Beachte: diese Einstellung kann überschrieben werden.

en: Announcement Container Background
de_DE: Hintergrundfarbe des Ankündigung-Container

en: Select the background color of the announcement container.
de_DE: Wähle die Hintergrundfarbe des Ankündigung-Container.

en: Announcement Shadow Color
de_DE: Schattenfarbe des Ankündigung-Container

en: Select the shadow color for the announcement container.
de_DE: Wähle die Schattenfarbe des Ankündigung-Container.

en: Background Line Color
de_DE: Hintergrund Linien-Farbe

en: Select the color of the line in the background of the timeline.
de_DE: Wähle die Linien-Farbe im Hintergrund der Timeline.

en: No Events Message
de_DE: Text für 'Kein Event'

en: This is the message that will display when no announcements are found.
de_DE: Dies ist der Text wenn keine Ankündigung gefunden werden kann.

en: Delete Announcements On Uninstall?
de_DE: Alle Ankündigungen löschen nach der Deinstallation?

en: select this to delete all announcement posts from the data base on plugin uninstallation. this can not be undone, once they are deleted they are gone forever. If you want to keep them, export your announcements before uninstalling.
de_DE: Mit dieser Option werden alle Ankündigungen aus der Datenbank gelöscht, wenn das Timeline Express Plugin deinstalliert wird. Das Löschen aus der Datenbank kann nicht rückgängig gemacht werden. Die Ankündigungen können vor der Deinstallation exportiert und gesichert werden.

en: Save Settings
de_DE: Einstellungen speichern

en: Reset Plugin Settings
de_DE: Plugin-Einstellungen zurücksetzen

en: Welcome to Timeline Express
de_DE: Willkommen zum Timeline Express Plugin

en: Thanks for installing Timeline Express. We know you're going to find this free plugin super helpful and easy to use! To get started, hover over 'Timeline Express', in the admin menu, and click
de_DE: Vielen Dank für die Installation des Timeline Express Plugin. Wir sind sicher, daß dieses Plugin hilfreich und einfach zu handhaben sein wird. Zum Start, klicke mit der Maus auf 'Timeline Express' im Admin-Menu

en: 'New Announcement'
de_DE: 'Neue Ankündigung'

en:  to start adding announcements your timeline!
de_DE: Zum Beginn füge Ankündigungen deiner Timeline hinzu!

en: or head over to the
de_DE: oder gehe zu

en: Settings Page
de_DE: Einstellungen

en: to customize and style your form
de_DE: um die Formulare und den Stil anzupassen

en: Create a Beautiful Timeline In Minutes
de_DE: Erstelle eine schöne und ansprechende Timeline in wenigen Minuten

en: Create a vertical and responsive, CSS3 animated timeline fast...without ever writing a single line of code.
de_DE: Erstelle schnell und einfach eine vertikale und responsive, CSS3 animierte Timeline .... ohne eine einzige Zeile Code zu schreiben.

en: Font Awesome Included
de_DE: Inclusive Font Awesome

en: Hundreds of icons to choose from to make your announcements really stand out!
de_DE: Wähle aus hunderten von Icons um deine Ankündigungen auffallend und einzigartig zu gestalten!

en: Intuitive Custom Post Creation Screen
de_DE: Intuitive konfigurierbare Nachbearbeitungsseite

en: Manange Announcements Easily
de_DE: Manage deine Ankündigungen einfach

en: Stylize The Timeline
de_DE: Passe den Style deiner Timeline an

en: Timeline Express // Sample Timeline
de_DE: Timeline Express // Beispiel Zeitleiste

en: this free plugin was made with
de_DE: dieses freie Plugin wurde erstellt mit

en: Please consider making a
de_DE: Bitte überdenken Sie eine

en: donation
de_DE: Spende

en: if you need support in any way.
de_DE: wenn Du Unterstützung benötigst.

en: Keep Up With Me Elsewhere
de_DE: Nimm Kontakt mit mir auf

note: Description of the plugin/theme
en: Create a beautiful vertical, CSS3 animated and responsive timeline in minutes flat without writing code.
de_DE: Erstelle schnell und einfach eine vertikale und responsive, CSS3 animierte Timeline, ohne eine einzige Zeile Code zu schreiben.
